Готуємося до ДПА

ПОРАДИ УЧНЯМ, ЯК УСПІШНО ПІДГОТУВАТИСЯ І скласти ДПА
  • Як уникнути хвилювання перед ДПА:

- Запитайте себе: «Чи допомагає хвилювання впоратися із ситуацією?». Коли ви зрозумієте, що ні, придумайте щось, що дійсно могло б зарадити.
- Якщо ви можете порадитися з батьками, зробіть це. Попросіть їх підтримати вас. Якщо ви не можете поговорити з батьками, знайдіть іншого дорослого, якому ви довіряєте, і поговоріть з ним або нею. Удвох ви напевно придумаєте, як впоратися з хвилюваннями.
- Пам’ятайте: занепокоєння – це емоція, а не метод вирішення проблем.

• Перед початком ДПА:

- Готуйтесь!
- Ретельно вивчайте матеріал.
- Не бійтесь наближення ДПА.
- Сприймайте це як можливість показати рівень своїх знань і отримати винагороду за виконану вами роботу.
- Потрібно добре виспатися в ніч перед ДПА.
- Не прагніть повторити весь матеріал в останню хвилину.
- Не приходьте на ДПА з порожнім шлунком.

• Під час ДПА:

- не сподівайтесь на допомогу вчителя;

- сядьте зручно;
- будьте уважними, запам’ятайте вказівки вчителя щодо підписання роботи та виконання завдань;
- уважно прочитайте завдання;
- почніть розв’язувати найлегше, на вашу думку, завдання;
- якщо ви не знаєте відповіді, пропустіть це питання і приступайте до наступного;
- не поспішайте, оскільки можете неправильно зрозуміти умови завдань;
- прислухайтеся до інтуїції;
- не панікуйте, коли всі починають здавати свої роботи. Ті, хто першим виконав завдання, не отримають за це додаткових балів;
- перевірте виконання завдань;

• Поради учням щодо самостійної психологічної підготовки до ДПА:

- обов’язково налаштовуйтесь на позитивний результат;
- частіше посміхайтесь;
- опануйте способи розслаблення м’язів;
- використовуйте вправи релаксації для зняття тривоги та стресу;
- частіше створюйте уявну модель свого вдалого складання ДПА;
- будьте впевнені в своїх силах. Підвищуйте свою самооцінку;
- скажіть собі: «Я це зроблю!». Зосередьтеся на словах: «Я спокійний, я абсолютно спокійний». Установка на успіх притягує до себе увагу.

• Як успішно скласти ДПА:

- підготуйте своє робоче місце вдома, приберіть з столу все зайве;

- складіть план підготовки до ДПА;
- під час підготовки до ДПА структуруйте матеріал;
- перегляньте спочатку весь матеріал і раціонально сплануйте його вивчення;
- розпочніть заняття з найважчого матеріалу, який знаєте найгірше;
- намагайтеся зрозуміти матеріал, що вивчаєте, а не механічно його запам’ятовувати;
- не вивчайте новий матеріал безпосередньо перед ДПА, робіть це заздалегідь;
- пам’ятайте, що інформація, одержана на консультації перед ДПА, буде корисною для вас;
- не забудьте під час консультації поставити педагогу ті запитання, які вас найбільше цікавлять;
- повторіть план відповідей на запитання напередодні ДПА;
- не забудьте прийти на консультацію;
- відпочиньте за 2-3 дні до ДПА;
- ляжте раніше спати напередодні ДПА, а ранок у жодному разі не розпочинайте «зубрінням»;
- не думайте про те, що не впораєтесь із завданнями;
- прийдіть на ДПА вчасно;
- вчіться керувати емоціями. ваш мозок наказує виробляти гормони стресу на будь-який подразник, що загрожує вашому спокою;
- усміхайтеся, навіть якщо вам не дуже хочеться. Сміх позитивно впливає на імунну систему;
- не забувайте хвалити себе щоразу, коли вам вдається впоратися із хвилюванням;
- живіть активно. По-перше, активні рухи не дають накопичуватися адреналіну, по-друге, відволікають від негативних думок: «Я не здам», «Я не знаю» тощо;
- стежте за пульсом – його оптимальна частота розраховується за формулою: 10 мінус ваш вік.
- не одягайте на ДПА червоний одяг. Цей колір підвищує кров’яний тиск, він небезпечний для гіпертоніків. Коли людина сидить у кімнаті, де багато червоних предметів, то вона починає безпричинно дратуватися. А коли людина одягає червоні речі, то навпаки, в неї додається бадьорість й активність. Тобто якщо ви одягнете на екзамен червону річ, то почуватиметеся впевненіше, але в педагога ваш вигляд викликатиме роздратування.

• Після складання ДПА:

- Зателефонуйте батькам. Пам’ятайте, що вони хвилюються за вас.

- Проаналізуйте ваші помилки, щоб не припускатися їх у майбутньому.
- Відпочиньте у цей день.